AMD Zen5 Tabanlı Strix Point APU’larını 2024’ün İkinci Yarısında Piyasaya Sürecek

AMD, Zen5 mimarisine sahip Ryzen işlemcilerini bu yıl tanıtacağını resmen duyurdu. Şirketin CEO’su Dr. Lisa Su, yeni nesil Ryzen “Strix Point” mobil işlemcilerin, AMD’nin yapay zeka destekli PC yol haritasında önemli bir adım olacağını ve performans ile enerji verimliliğinde büyük bir gelişme sağlayacağını belirtti.

Strix serisi, üst düzey oyun dizüstü bilgisayarları ve yeni nesil Mini PC’lerin bulunduğu premium segmentte yer alacak. AMD Ryzen 7000 ve 8000 serisi, Zen4 sistemlerinin Çin’de neredeyse her gün başka bir sistemde kullanılmasıyla popülerlikte gözle görülür bir artış yaşadı.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su: “Yapay zeka destekli PC ürünlerine baktığımızda, Strix ürünleri piyasanın premium segmentleri için gerçekten çok uygun. Bence yapay zeka destekli PC içeriğini en güçlü şekilde ilk olarak bu segmentte göreceksiniz.”

AMD, Ryzen 9000 “Granite Ridge” masaüstü işlemcileri hakkında daha fazla yorum yapmadı ancak şirket serinin bu yıl da beklenmesi gerektiğine dair defalarca ipucu verdi. Aslında, Computex açılış konuşmasında bu yaz piyasaya sürülmesi ve tatil sezonundan önce çıkması beklenen yeni serinin tanıtımının yoğun bir şekilde yer alacağını düşünüyoruz.

Son yayınlanan bir videoda Moore’s Law is Dead ve Cary Golomb, AMD Strix Halo APU varyantlarını içeren yeni bir sızıntıyı tartıştı. Sızıntılar söz konusu çipi yeni nesil cihazlar için kullanmayı düşünebilecek OEM’lere sunulan 2023 başlarından kalma bir sunumdan geldi. O zamandan beri yol haritasının ve ürün planlarının ne kadar değiştiği belirsiz.

Bildirilenlere göre AMD, çeşitli CPU çekirdeği ve GPU çekirdeği yapılandırmalarına sahip dört varyant planlıyor. En üst düzey varyantın, 16 Zen5 çekirdeği ve RTX 4070 sınıfı performansı hedeflediği iddia edilen 40 RDNA3.5 CU’ya sahip olması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Zen5 APU’ların veri sayfasını içeren bir sızıntı oldu ve ürünlerden biri Strix Halo’ydu. Belge kaldırılmadan önce sızdıran kişi Halo’nun RTX 4060 sınıfı GPU ile rekabet ettiği bir demo bulunduğunu belirtti. Bununla birlikte, nihai performans bu iki NVIDIA SKU’su arasında bir yerde olabilir ki bunun hem CPU’nun hem de ayrık GPU’nun yerini alan tek bir paket olduğunu düşünürsek çok büyük bir başarı.

Aynı zamanda hepsinin 270 GB/sn bant genişliğine ve 256 bit bellek veriyoluna sahip olduğu söylenen 32 CU ve 24 CU varyantları da planlanıyor. Başka bir söylenti de muhtemelen Düşük Güç modelini ifade eden LP varyantı hakkındaydı, GeForce RTX 3050 grafikleriyle watt başına performans açısından rekabet eden 8 veya 6 Zen5 çekirdeği ve 20 RDNA 3.5 CU’ya sahip olacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir