Dikkat: Güney Kore’de 600 Kripto Para, ‘Delist’ Tehlikesi Yaşıyor!

Güney Kore’nin kripto para piyasası kapsamlı bir düzenleme dalgasıyla karşı karşıya. Temmuz ayından itibaren, yaklaşık 600 kripto varlık yeni standartlara göre değerlendirilecek ve uymayanlar delist’e gidebilir. İşte detaylar…

Güney Kore’de kripto para birimleri için kritik gelişme

Yerel haber kaynaklarına göre, finansal düzenleyiciler, 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Yeni Kripto Varlık Kullanıcı Koruma Yasası ile birlikte kripto varlık işlem desteği için en iyi uygulama planlarını açıklayacak. Bu, Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax gibi kripto para borsalarının ilk incelemeleri yapması ve hangi varlıkların listelenmeye devam edeceğini belirlemesi gerektiği anlamına geliyor. Finans otoritelerinden bir yetkili şunları söyledi:

Altı ay boyunca işlem gören kripto varlık öğeleri için işlem desteğini sürdürmeye devam edip etmeyeceklerini kripto varlık borsalarının değerlendirmelerine izin vereceğiz. Daha sonra, üç ayda bir bakım incelemeleri yapılacak. İşlem desteği standartları karşılamayan kripto varlık öğeleri için işlem desteği kaçınılmaz olarak askıya alınacaktır.

İnceleme sürecinde neye bakılacak?

Yetkililer ayrıca inceleme sürecindeki parametreleri de belirlediler. Borsalar, ihraç eden kuruluşların güvenilirliğini, kullanıcı koruma önlemlerini, teknik güvenliği, yasal uyumu ve daha fazlasını değerlendirecek. Gereklilikleri karşılamayan varlıklar, işlem desteğinin askıya alınmasıyla karşı karşıya kalacak. Ancak, Bitcoin ve DAO tarafından ihraç edilen coinler gibi tipik kriterleri karşılamayan varlıklar için alternatif bir tarama yöntemi var. İki yılı aşkın süredir iyi düzenlenmiş denizaşırı piyasalarda işlem gören kripto varlıklar biraz daha tolerans görebilir.

Güney Kore’nin bu son hareketi, Crypto.com ve Binance gibi bazı küresel borsaların ülkede güçlü bir yer edinmede düzenleyici engellerle karşılaşmasının ardından geldi. Eleştirmenler, finans otoritelerinin ‘kripto para izolasyonunun’ yerli borsalara tekel oluşturması ve kullanıcıların daha düşük ücretlerle işlem yapmasını engellemesine yardımcı olduğunu savundu. CoinGecko’nun analizine göre, önde gelen yerli borsa Dunamu %65 pazar payına sahip. İkinci en büyük borsa Bithumb ise neredeyse %30’luk bir paya sahip. Bu düzenleyici değişiklik, hem yerli borsaları hem de sayısız kripto varlığın kaderini etkileyerek Güney Kore’nin kripto para piyasasını yeniden şekillendirebilir.

29 borsa inceleme sürecine başlayacak

Sonuç olarak Güney Koreli düzenleyici kurum Finansal Hizmetler Komisyonu (FHK), Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax dahil olmak üzere kayıtlı 29 kripto para borsasına, listelenen tokenleri ve işlem desteğini sürdürüp sürdürmemeye devam etmeleri gerektiğini düzenli olarak değerlendirme bildiriminde bulundu. Kore Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Güney Kore 19 Temmuz’a kadar yürürlüğe girecek olan kripto varlık kullanıcı koruma yasasını uygulamaya hazırlanıyor.

Yeni yasa, ihlallere ağır hapis cezaları ve para cezaları getiriyor. Bu, bir yıldan fazla sabit hapis cezası veya yasadışı kâr tutarının üç ila beş katı arasında para cezası içeriyor. Yeni yasaya göre, tüm kayıtlı 29 kripto para borsası, kendilerinde listelenen 600 kripto parayı incelemek zorunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir